Zimowe górskie wędrówki zawsze wzbudzają wiele wątpliwości dla osób, które nie są doświadczone w tym temacie. Może więc ich zdziwić, że dla niektórych zapaleńców zima to główny okres aktywności! Jak dobrze zaplanować taką wycieczkę, by czuć się komfortowo, ciepło i mieć swobodę ruchu?
Sprawdzone patenty
Dobrze by było zakręcić się w środowisku bardziej doświadczonych osób. Na pewno bardzo chętnie posłużą sprawdzonymi sposobami oraz pomogą w zaplanowaniu wycieczki. Zacznijmy od tego, jaki rodzaj aktywności planujesz, bo właśnie do niego powinniśmy przystosować pozostałe elementy, w tym ubiór. Jakie cechy ma dobra odzież górska?
Po pierwsze, powinna dobrze odprowadzać pot, po drugie utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała, a po trzecie ochraniać przed wiatrem (i ewentualnie wodą). Idealnie by było, gdyby taka odzież była … lekka.
Nieśmiertelna cebulka
Na pewno każdy, kto chodzi po górach powie, że najlepszym i właściwie jedynym dobrym sposobem na ubranie się jest sposób „na cebulkę”. W bardziej profesjonalnych kręgach mówi się o trzech warstwach ubioru.
Pierwsza warstwa to ta najbliższa naszemu ciału. W zależności od temperatury powinniśmy dobrać bieliznę termiczną lub termoaktywną. Dużą popularnością cieszą się ubrania z wełny merynosów, jednak nie jest to najlepszy wybór na wielogodzinną i intensywną przebieżkę, ponieważ wełna zbiera zbyt wiele wilgoci i za wolno się jej pozbywa. Dlatego, jeśli nie masz możliwości przebrać się od razu po wysiłku fizycznym, lepszym dla Ciebie rozwiązaniem będzie „zwykła” bielizna termoaktywna. Można ją kupić nie tylko w specjalistycznych sklepach sportowych, ale również w popularnych sieciówkach, gdzie czasem widnieje pod kolekcjami „dla biegaczy” albo „dla sportowców”.
Druga warstwa, tak jak już wspomnieliśmy, powinna chronić nas przed utratą ciepła zimą i przed przegrzaniem latem. Wchodzi w nią bluza termiczna, wodoodporne spodnie, a w czasie niepewnej pogody również bluza wyposażona w kaptur. Najlepszym materiałem na warstwę drugą jest stretch – zapewnia nam swobodę ruchów i przylega do ciała, dzięki czemu towarzyszy nam miłe uczucie ciepła.
Jeśli chodzi o warstwę zewnętrzną, trzecią, głównym wymaganiem jest dobra kurtka. Warto w nią zainwestować, ponieważ przyda nam się na pewno na więcej niż na jeden sezon. Taka kurtka powinna chronić nas przed wiatrem, wodą i śniegiem. Na pewno docenimy dobrą kurtkę, jeśli spotka nas nieoczekiwana ulewa na szczycie.
Najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo
Zimą góry są bardzo wymagające i naprawdę łatwo popełnić głupi błąd, a trudniej go naprawić. Jeśli nie czujesz się pewnie, odpuść sobie chodzenie po górach zimą, bo chodzi o Twoje bezpieczeństwo (oraz towarzyszy)!
 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *