Jak się ubrać na narty? Czy tak samo, jak w góry? Nasze pierwsze skojarzenie zawsze wiąże się z ciepłem, a najlepiej – wieloma warstwami ciepła. To jednak może przeszkadzać w jeździe na nartach, ponieważ ważna jest swoboda ruchów. Jak nie zmarznąć ani się nie przegrzać?
Podstawy
Tutaj zaczynamy od tego, o czym powinniśmy pamiętać również zimą w górach. Bielizna: termiczna albo termoaktywna, koniecznie. To nasza druga skóra, ma przylegać do naszego ciała, ale niezbyt nas opinać. Luźna, nawet jeśli będzie najdroższa, jaką znajdziemy, niestety nie spełni swojego przeznaczenia. Jej zadaniem jest odprowadzenie potu i izolowanie oraz pomaganie w utrzymaniu optymalnej temperatury ciała. Pożegnajmy się z bawełną, która uwielbia chłonąć wilgoć i bardzo długo się jej pozbywać. Bielizna termoaktywna ma być wykonana ze specjalistycznych materiałów! Można taką znaleźć zarówno w sklepach sportowych, jak i specjalistycznych, a czasem nawet w popularnych sieciówkach pod szyldami „odzież sportowa”.
Druga warstwa
Koszulka oraz kalesony również powinny być wykonane z różnych materiałów, wykluczając bawełnę. Nadadzą się ubrania z poliestru czy poliamidu, lub znacznie droższe, ale świetne – z wełny Merynosa. W składzie mogą się pojawić również srebrne nitki (antybakteryjne i przeciw brzydkim zapachom) lub lycrę, dzięki której łatwo dopasowują się do ciała.
Prócz materiałów zwróćmy uwagę na krój. Dobrze sprawdzą się wszelkie golfy, koszulki z długim rękawkiem i bezszwowe modele ubrań. Chodzi o to, by było nam wygodnie i nic nigdzie się nie wbijało i nie obcierało. Najlepiej wszystkie ubrania zawsze przymierzaj przed zakupem, dobierz dokładnie modele i rozmiary, bo nie ma sensu się później męczyć przez wiele godzin, prawda?
Odzież narciarska
Oczywiście, w sklepach znajdziemy specjalistyczną odzież narciarską. Jest ona droższa, ale skuteczna. Chroni nas przed wyziębieniem i przegrzaniem organizmu. Nie przeszkadza podczas jazdy, a jest też przeciwwiatrowa i często wodoodporna. Przed wyjazdem na narty pomyśl również o zakupie dobrego polaru lub bluzy streczowej (która o wiele lepiej przywiera do ciała niż polar, więc jest nam cieplej). Poobserwuj narciarzy w telewizji czy w Internecie – zdaje się, że są bardzo cienko ubrani, ale nigdy nie jest im zimno!
Dobra kurtka narciarska
Ma nas chronić przed wiatrem, chłodem, wodą i śniegiem. Najważniejszym więc jej elementem jest membrana, która ma funkcję ochrony przed śniegiem i odprowadzaniem wilgoci. Jeśli zdecydujesz się na zakup, poprzymierzaj kilka kurtek i zwróć uwagę na wszystkie detale kroju, na kieszenie (powinieneś mieć do nich łatwy dostęp), kaptur czy laminowane suwaki.

 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *