Jeśli jesteś amatorem zimowych sportów i zaczynasz wędrówki w białej scenerii, jest kilka rzeczy, o których nie możesz zapomnieć. Chodzi głównie o Twoje bezpieczeństwo, zdrowie oraz przyjemność czerpaną z wycieczki! Pamiętaj, że wyprawa w góry zimą nie jest spacerem po lesie, więc musisz się odpowiednio i świadomie przygotować.
Jak się ubrać w góry zimą?
Ta kwestia nigdy nie straci na aktualności. Zazwyczaj wyobrażamy sobie, że najpierw musimy wydać mnóstwo pieniędzy na specjalistyczne ubrania, bo bez tego ani rusz. Gorzej, jeśli stwierdzimy, że „na raz” to się nie opłaca i wybierzemy się na wędrówkę z plecakiem wypakowanym bezsensownymi rzeczami… Co musisz mieć na liście rzeczy? W co warto zainwestować, a jakie rzeczy masz już w szafie?
Na początek – pożegnaj się z bawełną. Nie chcesz sobie tego zrobić, uwierz nam. Zrezygnuj nawet z bielizny. Zainwestuj w oddychającą termiczną bieliznę, która będzie Ci służyć nie tylko podczas urlopu w górach. Czego będziesz potrzebował? Termoaktywnej lub termicznej bielizny, wodoodpornych spodni (jeansy odpadają, dodajmy, że również posiadają domieszki z bawełny), kurtki przeciwwiatrowej i butów.
Bielizna
Jak już wspomnieliśmy, powinna być termoaktywna lub termiczna. Jej zadaniem jest skuteczne odprowadzanie potu, byśmy w żadnym momencie wycieczki nie czuli nieprzyjemnej wilgoci. A jak wiadomo, nawet po kilku minutach intensywnego marszu możemy się sowicie spocić. Warto kupić bieliznę termoaktywną z długimi rękawkami i nogawkami, a dla pań pod spód polecamy jeszcze biustonosze sportowe.
Spodnie
Tu też sprawdzi się system warstwowy. Jeśli mamy długie nogawki w bieliźnie termoaktywnej, wystarczy założyć spodnie wodoodporne. Jeśli nie, warto założyć chociażby zwykłe legginsy do joggingu z systemem dry comfort (czyli odprowadzającym wilgoć). Odczujemy różnicę komfortu brodząc w wysokich zaspach śniegu.
Bluza i kurtka
Wytrawni taternicy polecają posiadanie nawet dwóch kapturów. Pierwszy, w bluzie, może być zwykła sportowa bluza do biegania wykonana ze specjalnego materiału. Druga warstwa naszego ubioru powinna utrzymywać optymalną temperaturę ciała (żeby nie było ani za zimno, ani za ciepło), dobrze, jeśli będzie dopasowana do naszego ciała, ale niezbyt obciskająca. Kurtka natomiast powinna być dostosowana do temperatur niskich – można kupić np. taką z dopinanym polarem i ją modyfikować ze względu na pogodę. Wodoodporna i przeciwwiatrowa.
Lekkość
Pamiętajmy o tym, że wybierane przez nas ubrania muszą być lekkie. Każdy dodatkowy kilogram będzie boleśnie odczuwalny! Takie ubrania nie muszą kosztować majątku – trzeba polować na wyprzedaże i przeceny, opłaca się!

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *