Jeśli nie masz zbyt wiele czasu by poszaleć na górskich stokach, dziś proponujemy Ci… Słowację! Podobnie jak Zakopane, cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników narciarstwa. Poprad jest idealną bazą wypadową na słowackie narty – przedstawmy więc najlepsze narciarskie stoki po słonecznej stronie Tatr!
Słowacja
Nie od dziś wiadomo, że szlaki po słowackiej stronie Tatr są świetnie przygotowane nie tylko do pieszych wędrówek, ale i dla narciarzy. Nasi sąsiedzi zimą przenoszą się z zabytkowej Bratysławy właśnie do Popradu, małego i uroczego miasteczka w samym dole Tatr. Nie dziwny jest więc widok wielu ludzi z narciarskim kombinezonem i kostiumem kąpielowym, w końcu to także miejsce z znane z gorących źródeł. Trzeba też wiedzieć, że dla narciarzy otworzono darmowe skibudy, które dowożą gości z Popradu aż do samych Tatr Wysokich. Jeśli jedziesz na Słowację samochodem, również nie musisz się martwić dodatkowymi opłatami, ponieważ dla zmotoryzowanych przeznaczono bezpłatne parkingi u podnóża stoku, są tam nawet schody ruchome, jeśli całodniowe szaleństwo na stoku pozbawi Cię resztek sił.
Łomnica
Słynna Łomnicka Przełęcz cieszy się ogromną popularnością po stronie słowackich Tatr. Dociera tam kolejka krzesełkowa z Łomnickiego Stawu, co zapewnia niezapomniane widoki. Koniecznie zabierz aparat! Jeśli jesteś doświadczonym narciarzem, powinieneś spróbować przejechać się czarną trasą, która stanowi nie lada wyzwanie! Dlaczego? Ponieważ jest to najwyżej położony i najbardziej stromy stok narciarski na Słowacji, na ponad 1340 m przewyższenia, a znajduje się na 2.1 tys. metrów n.p.m! Chodzą już legendy o ludziach, którzy ściągają narty i schodzą na nogach na sam dół. Więc jeśli lubisz wyzwania, ten stok jest zdecydowanie dla Ciebie. Blisko Popradu znajdziesz też tereny dla miłośników jazdy freeride, specjalnie dla nich przygotowano naprawdę trudne trasy.
Szczyrbskie Jezioro
Słowackie Tatry pokochają również miłośnicy narciarstwa biegowego. Nad Szczyrbskim Jeziorem, które jest oddalone nieco ponad 35 kilometrów od Popradu, łączą się nartostrady do uprawiania właśnie narciarstwa biegowego i też snowboardingu i własnie freeride’u. Jeśli jest problem ze śniegiem, wszystkie te odcinki są sztucznie dośnieżane, a większość jest dobrze doświetlona. Trasy mają długość około 8 kilometrów, ale są zaliczane do trudnych i wymagających dobrej kondycji fizycznej. W mieście możemy znaleźć również stocznie narciarskie, K 90 i K 120!
Warto wybrać się na Słowację, nawet jeśli nie na narty – to chociaż żeby pochodzić szlakami i powdychać świeżego powietrza. Pamiętaj jednak o dobrym ubiorze. Zapisz też na kartce numery alarmowe do TOPRu, chodzi o Twoje bezpieczeństwo!

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *