Górskie wędrówki zimową porą pozostawiają niezapomniane wspomnienia i przepiękne zdjęcia. Ale również większy wysiłek w zdobywaniu szczytów i intensywne spacery dolinami. Znane drogi, które wiosną czy latem pokonywaliśmy bez zmęczenia, przykryte śniegiem zamieniają się często w tor przeszkód, który może być ponad nasze siły. Stąd płynie wniosek, że do takiej wędrówki należy się przygotować odpowiedzialne – uwzględnić wiele scenariuszy, które w ciepłym sezonie nie miałyby racji bytu.
Jak się ubrać w góry w okresie zimowym: po pierwsze buty?
Postaramy się przyjrzeć szerzej temu zagadnieniu. Zacznijmy od dołu – buty. Tutaj liczy się dobra podeszwa, np. typu Vibram. Dlaczego? Tego typu podeszwy posiadają różne stopnie twardości, a my zimą potrzebujemy przyczepności. Dużo będziemy chodzić po grząskim i śliskim terenie. Podeszwa powinna być sztywna i niepodatna na odkształcenia. Dlatego warto zwrócić uwagę na bieżnik, ponieważ im jest głębszy, tym lepiej chroni stopę przez urazami. Jeśli chodzi o buty, to ważną kwestią jest też materiał, z którego zostały wykonane. Najlepszą opcją jest Gore-Tex – wodoodporny. Oczywiście musimy liczyć się z tym, że nie istnieje model buta, który w stu procentach zapewniłby nam ochronę przeciw przemoknięciu. Nie zapominaj o impregnowaniu butów przed użyciem. Materiał, z którego wykonano buty powinien zapewniać dobrą wentylację, bo podczas wielogodzinnej wędrówki i założonych grubych skarpet, nasze stopy pocą się o wiele obficiej. W skrócie rzeczy, na które zwracamy uwagę przy zakupie butów: twarda i przyczepna podeszwa, materiał wodoodporny i oddychający. Oczywiście to, czy dobrze czujemy się w bucie nawet z grubymi skarpetami. But nie powinien być ani za duży, ani zbyt ciasny.
Skarpety
Bardzo ważna część garderoby. W końcu wszystkie przeziębienia biorą się albo od stóp, albo od głowy! Taternicy polecają skarpetki z wełny Merynosa, dlatego, że dobrze zachowuje temperaturę ciała, nie gryzie, nie drapie oraz doskonale oddycha. Minus? Wysoka cena. Lecz jeśli często chodzisz po górach, warto w nie zainwestować. Dobrym rozwiązaniem mogą być także skarpety z technologią Coolmax lub wspomnianym już Gore-Tex. Pamiętajmy również o tym, że zimowe skarpetki powinny być dłuższe, idealna długość to ta do kolana! Wszystko po to, by nie obcierały kostki ani nieprzyjemnie się nie zawijały. Kto by chciał zatrzymywać się w śniegu i poprawiać skarpetki?
Specjalistyczne materiały
Generalnie cała nasza garderoba powinna być wykonana ze specjalistycznych materiałów odprowadzających wilgoć i zatrzymujących ciepło. Nie zapomnijmy o przeciwwiatrowej kurtce i wodoodpornych spodniach! Życzymy wspaniałych wycieczek!

 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *